Ku Nje

Ku Nje massaaž on osa Tiibeti meditsiini teraapiatest, mis on leevendanud Tiibeti rahva haigusi 4000 aasta jooksul. Erinevalt enamikest massaaži stiilidest, mis on keskendunud peamiselt füüsilisele kehale, püüab Ku Nje lahendada ka emotsionaalseid ja vaimseid probleeme, mis avalduvad pingetena, valudena ja haigustena.
See toimub läbi tervikliku, vaimse ja rituaalse ravimise, mille teostamisele võib kuluda mitu tundi.

Ku Nje on väga kosutav teraapia: Tiibetlased usuvad, et selline kosutamine on võtmetähtsusega paranemiseks. Üks peamisi eesmärke on Ku Njes meele tasakaalustamine ja rahustamine. Kuna positiivsed ja rõõmsad tunded ning suhtumised jõuavad iga organini ja kogu keha saab sellest mõjutatud, siis meie füüsilised ja keemilised energiad teisenevad ja tasakaalustuvad.

Tiibeti meditsiinis usutakse, et haiguse põhjus tuleb teadmatusest nende asjade suhtes, mis teevad meid haigeks. Ku Nje toob meele ja keha energiad tagasi tasakaalu, parandades sellega ka probleemi.

KU NJE TÄHENDUS

Ku Nje on massaaž, mis on iidse Tiibeti meditsiini üks osa. Sõna Ku tähendab õli ja kuumusega ravimist ja liigestega tegelemist. Nje on muljumine, hõõrumine ja punktide mõjutamine, mida tehakse lihastele ja kõõlustele. Suur tähtsus on vaimsel poolel, kuna enne massaaži läbitakse teatavad toimingud ehk rituaalid. Ravija töötab samaaegselt nii meele kui ka kätega.

MIS RAVISEANSI AJAL TOIMUB?

Läbi küsimuste esitamise patsiendile ja tema pulsi jälgimise, hindab ravija milles on probleem ja määrab patsiendi kehalaadi, milleks võib olla tuul, tuli, vesi/maa.
Tuule tüüpi inimesed on tavaliselt kõhnad, jutukad ja kiire mõttetegevusega. Tule tüüpi on tõmmumad, tugeva tahtega ja kiired tegutsejad. Vesi/maa tüüp on üldiselt rahulik, aeglasem ja stabiilne. Kehatüübi määramine aitab ravijal välja selgitada miks on probleem tekkinud ja mis oleks sobiv ravi. Massaaži tehnikad ja õlivalik sõltub patsiendi kehatüübist.

Enne massaaži alustamist kordab ravija mantraid, et saada juhatust ja tarkust Tiibeti meditsiini alusepainijalt Yuthok Yönten Gonpolt ja Meditsiini Buddhalt.
Punane nöör seotakse patsiendi sõrmuse sõrme ja ka kummagi jala neljanda varba ümber, et kaitsta tema elujõudu, mis on uskumuse järgi massaaži ajal kaitsetu. Kõigepealt masseeritakse keha esimene pool, siis tagumine. Muljudes, hõõrudes ja punkte mõjutades tasakaalustatakse energiad, eemaldatakse pinge ja väsimus. Seda kõike tehakse tavaliselt traditsiooni kohaselt maas oleval matil.

Tuule kehatüüpi inimeste puhul kasutatakse teatud tüüpi õli, et rahustada meelt. Tule tüüpi inimestel tuleb kasutada õli mis jahutab keha. Maa/vesi tüüpi patsiendil kasutatakse õli, et stimuleerida keha.

Massaaži juurde võib kasutada ka vastavat massaaži pulka, moxat (teatud punktide mõjutamine kuumusega), kuumi kive ja kuputehnikat. Olenevalt patsiendi probleemist, mõjutab ravija teatud kindlaid punkte 250’nest olemasolevast akupuntuuri punktist.

MIDA TUNNEB PATSIENT RAVI AJAL?

Ku Nje on üks aeganõudvamaid massaaži viise, kuna ravija ravitseb patsienti aeglaselt ja aupaklikult. Üks hooldus võtab tavaliselt kaks ja mõnikord isegi kolm tundi aega, kuna on vaja sooritada väga palju toiminguid. Usutakse, et tajuorganid on siseorganitega ühenduses. Näiteks kui masseerida silmi, siis me masseeritakse ka maksa, kuna nad on ühenduses.

Seetõttu võtab see kõik päris palju aega. Ei saa välja jätta ühtki keha osa. Keha kosutamine on paranemise alus. Ku Nje patsient tunneb end täielikult hoolitsetuna. Paljud inimesed tunnistavad, et see on emotsionaalselt võimas positiivne kogemus.

KEDA SEE AITAB?

Ku Nje sobib suurepäraselt neile inimestele, kes tahavad massaažist pisut rohkem kui ainult füüsilist ravi. Üheaegselt aidates ravida puhtfüüsilisi vaevusi, nagu näiteks lihasprobleemid, on tal ka võime aidata emotsionaalsete ja vaimsete probleemide korral. See on äärmiselt tõhus meeleprobleemide korral, nagu näiteks depressioon, unetus, ärevus, traumad, šokk, melanhoolia, traumajärgne stress ja ka naistele pärast sünnitamist, et tasakaalustada hormonaalset taset.

Ku Nje on väga kasulik ka inimestele, keda vaevavad pikaajalised tervisehädad. Tihti saavad abi inimesed, kes on pikka aega käinud arstide ja spetsialistide juures, kellele on tehtud palju analüüse, ent ei suudeta panna haiguse diagnoosi. Sellisel puhul võib Ku Nje’st olulist abi saada. See aitab inimesel saavutada harmooniat ja tasakaalu elus, et olla taas terve ja õnnelik.

Tiibeti meditsiini järgi valitsevad keha samad elemendid, mis ka välismaailma: ruum, tuul, tuli, vesi ja maa. Kui need elemendid on seesmiselt tasakaalust väljas saabub haigus. Tiibeti meditsiin püüabki taastada tasakaalu nende elementide vahel, minnes haiguse põhjuse juureni. On nelja tüüpi ravimeetodeid kuidas saavutada tasakaal: dieet, käitumine, ravim ja välised teraapiad. Ku Nje’s peetakse üheks kõige olulisemaks väliseks teraapiaks.