Kuidas looduse ja aastaaja rütmidega koos elada.

Kuidas looduse ja aastaaja rütmidega koos elada.

Meil kiputakse seda tänapäeval väga äraspidiselt tegema. Kevad-suvel kui oleme talve üle elanud ja kõik eelmise suve päikeselt ja looduselt saadud ressursid ära kasutanud on meie patareidcsisulisekt tühjad. Keha on kevadel kõige nõrgem ning talle tuleb anda  võimalus hakata uut pagasit koguma.

Mida siis vana eestlane siis tegi? Liha oli ammu otsas, algasid pikad paastuajad, söödi hästi kergelt. Meil hakkab aga grillihooaeg pihta just siis, kui seedejõudlust kurnatud süsteemis veel piisavalt pole. Vanarahvas ütles, et kui naat pea välja pistab, siis näljasurma pole enam karta. Tõsi ta on, kuid võtmeküsimus on selles, kuidas see naat endale naha vahele pisteti.

Need, kes on  idamaades  ringi sõitnud, teavad, et üldiselt ei tarbita seal toortoitu, ka spinat jm roheline visatakse potist läbi. Värskelt haugatavad puuviljad on selles osas väheseks erandiks. Sealne kliima ja toidukultuur annab kogu kraamile tuleelemendi juurde. Ka ajurveeda meditsiiin ei luba toorelt väga
palju süüa, hoiatakse oma vähestki seedekuumust. Tulles tagasi vana eestlase juurde, siis temagi sai naadi potti visata. Pärimusest on tuntud nõgese ja oblika supid, mitte smuutid. Kääritatud kasemahlaga käidi heinal.

Üldiselt oldi suvel tagasihidlikud. Meil on suvistel kooskäimistel liha  lademes, sinna vohmitakse toorsalatit otsa, mis on, nagu juba öeldud olemuselt külm ja raske seedida. Kõige tipuks valatakse veel kärakat peale. Tegelikult oleks vaja tugevat toitu talvel, et keha saaks lumehanges ellu jääda. Siis on eelmisest suvest meie akud laetud ja keha võimekus seedida maksimaalne.

Kokkuvõttes tasakaalustatud baasteadmised looduse ja oma keha rütmide kohta võiks olla omandatud igal inimesel. Meil domineerib kaks äärmust, ühed toituvad burgeritest ja muust rämpsust ja teine seltskond, kes lähevad äärmustesse oma tervisliku toitumisega. Tiibeti meditsiin ja ka budistlik filosoofia räägib keskteest, mida mööda saab minna kõige kaugemale. Kui keha ära kurnata, siis ka meel ei suuda olla stabiilne.

Kesktee tagab meile kehalise ja psüühilise tervise